Trzy kroki aby uratować swoje życie przed udarem mózgu



Jedną z przyczyn śmierci jest udar mózgu. Nie ma reguły na to u kogo może wystąpić udar mózgu. Może bowiem wystąpić u każdego.



Przy udarze bardzo ważne jest podjęcie pewnych kroków zanim przyjedzie karetka. 

Oto krótka historia:


Młoda dziewczyna spacerując na wczasach nagle upadła na ziemię.  Osoby będące obok chciały udzielić jej pomocy, jednak dziewczyna twierdziła, że czuje się dobrze, a tylko potknęła się o kamień. Dziewczyna była wyczerpana oraz bardzo blada. Usiadła na kocu i przez resztę dnia nie robiła nic specjalnie wyczerpującego. Wieczorem karetka zabrała Ingę do szpitala. Zmarła o godzinie 23.00. Przyczyną śmierci był udar mózgu. Gdyby wczasowicze znali oznaki udaru mózgu, dziewczyna by żyła.

Pomocy należy udzielić w ciągu 3 godzin. Trzeba znać oznaki udaru mózgu i podjąć pewne kroki jak najszybciej. 


Oto sposoby na rozpoznanie udaru mózgu:
1. Osoby, które dostały udary mózgu nie będą w stanie uśmiechnąć się tak szeroko, jak to możliwe, bądź będzie to dla nich utrudnione. Jeśli więc podejrzewasz u kogoś udar mózgu, poproś ją, by uśmiechnęła się tak szeroko, jak tylko potrafi.

2. Poproś o powtórzenie prostego zdania (np. teraz pada deszcz).


3. Poproś, by osoba z podejrzeniem udaru mózgu podniosła wysoko ręce. Będzie to dla niej trudne (nie uda się lub podniesie tylko częściowo).

4. Poproś, aby chora osoba wystawiła język ( jeśli będzie przekręcony lub obrócony należy zabrać taką osobę jak najszybciej do szpitala).



Jeśli wystąpi drętwienie kończyn, migrena bądź zawroty głowy należy również udać się do szpitala.
Kilka innych symptomów: nagłe osłabienie, ciemność przed oczami, zmniejszona ostrość wzroku w jednym oku, niemożność zrozumienia mowy innych osób, nagły, silny ból głowy (mogą towarzyszyć wymioty lub nudności), utrata stabilności i przytomności. 

Co zrobić czekając na karetkę?

-Otwórz okno, by zwiększyć zawartość tlenu w powietrzu.

- zdejmij choremu krawat, odepnij stanik, poluzuj odzież, która ogranicza ruchliwość bądź uciska.
-nie ruszaj chorego bez powodu. Jeśli osoba upadła, nie należy przenosić jej np na łóżko. Należy ułożyć ją na plecach lub na boku w miejscu, w którym jest, aby chora osoba nie udławiła się np. własnymi wymiotami.

- umieść coś pod głową, aby lekko ją podnieść. Krew będzie mogła spłynąć z głowy i zmniejszyć ciśnienie śródczaszkowe.  Może być to niewielki twardy wałek, może zwinąć go np. z szalika lub niewielkiego koca.  Nie może być to poduszka w którą chora osoba wpadnie. 

- zmierz ciśnienie chorego, tak by usprawnić pracę ratowników. Dynamika zmian ciśnienia po udarze jest ważna i pomoże lekarzom rozpocząć leczenie chorej osoby przed tomografią komputerową lub MRI. 


Według kariologów każda osoba, która otrzyma, a następnie wyśle tą wiadomość do 10 innych osób, może być pewna, że uratowała komuś życie. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Żywcem upieczone dziecko w piekarniku zjedzone przez rodziców.

Katowała i głodziła małego Oskarka, chłopiec nie żyje. Ona wyjdzie na wolność za 2 lata

Śmierć przez zadławienie jest bolesna i bardzo męcząca. Musisz wiedzieć jak ratować dziecko!